Szkolny Konkurs Recytatorski „Strofy o ojczyźnie”

„Można nie kochać cię – i żyć, ale nie można owocować”

Powyższe słowa z wiersza Wisławy Szymborskiej stanowiły motto Szkolnego Konkursu Recytatorskiego „Strofy o ojczyźnie” zorganizowanego w Szkole Podstawowej w Jeżewie w dniu 13 listopada 2018 r. w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W konkursie wzięło udział 25 osób z kl. I-VIII. Rywalizowano w trzech kategoriach wiekowych: kl. I-III, IV-VI i VII-VIII.

Uczniowie recytowali wiersze patriotyczne, ukazujące piękno naszej ojczyzny, opisujące polskie symbole narodowe, uczucia tęsknoty za utraconą ojczyzną, jak również historię odzyskania niepodległości 11 listopada 2018 r. oraz  losy kontynuatorów obrony niepodległości w czasie II wojny światowej.

Jury w składzie: p. Jolanta Pawłowska, p. Monika Żmijewska i p. Agnieszka Strusińska oceniało występy recytatorów, przyznając punkty w trzech kategoriach: interpretacja utworu, zastosowane środki warsztatowe (kultura słowa, dykcja, intonacja, ekspresja) oraz ogólny wyraz artystyczny.

Laureaci w grupie klas I-III:

I m. – Weronika Krajewska z kl. III

II m. – Emilia Kruszewska i Gabriela Oleksiak-Ciarkowska z kl. II

III m. – Adam Brodowski z kl. II

wyróżnienie – Maja Żurawska i Filip Gulczyński z kl. I

 

Laureaci w grupie klas IV-VI:

I m. – Sylwia Rajkowska z kl. VI

II m. – Katarzyna Rajkowska z kl. IV

III m. – Milena Śmigielska z kl. VI

wyróżnienie – Kacper Urbański z kl. IV i Michał Rajkowski z kl. V

 

Laureaci w grupie klas VII-VIII:

I m. – Anna Łebkowska i Joanna Rajkowska z kl. VIII

 

Dla wszystkich uczestników konkursu przygotowano dyplomy, a dla laureatów pierwszych miejsc w poszczególnych grupach wiekowych – także nagrody książkowe. Zarówno nagrody, jak i dyplomy wręczone zostaną na uroczystym apelu szkolnym.

Dziękujemy uczniom za liczny udział w konkursie oraz wyrażenie w ten szczególny sposób szacunku i poczucia więzi z naszą ukochaną ojczyzną.

Organizator konkursu – Jolanta Pawłowska